College stemt in met volgende stap windpark langs A73

Geplaatst op donderdag 29 oktober 2026

Wij willen een plan van Renewable Factory (REF) voor een windpark langs de A73 verder brengen in het proces. Het plan past binnen het Beleidskader windenergie dat de gemeenteraad in 2023 heeft vastgesteld. Het college heeft ingestemd met de concept-Notitie Reikwijdte en Detailniveau (concept-NRD). Wij maken deze concept-NRD openbaar. Of het windpark er echt komt, staat nog niet vast.

Inwoners en andere belanghebbenden kunnen het document vanaf 30 oktober bekijken via onze website en bij de officiële bekendmakingen. Binnen de daarvoor geldende termijn kunnen zij een zienswijze indienen. In de officiële bekendmaking staat hoe en wanneer dat kan.

Electriciteitsnet staat onder druk

Het elektriciteitsnet staat op steeds meer plekken in Nederland onder druk, terwijl de vraag naar elektriciteit verandert en groeit. Ook in Land van Cuijk. Tegelijk werken we aan de overgang naar duurzame energie. Windenergie is een van de manieren om duurzame elektriciteit op te wekken.

Onze gemeenteraad heeft in 2023 windbeleid vastgesteld. Hierrin zijn voorkeursgebieden aangewezen die in aanmerking komen voor windenergie. Deze gebieden zijn bewust gekozen. Ze liggen ver van dorpen of woonwijken en er wonen weinig mensen.

REF diende een verzoek in bij de gemeente om een windpark te ontwikkelen dat binnen deze beleidskaders past. De beoogde locaties liggen langs de A73 ten zuiden van Boxmeer. Grofweg tussen afslag 6 Boxmeer en afslag 7 Vierlingsbeek. Hier wil REF 8 tot 11 windturbines bouwen. Met dit plan zetten we een volgende stap in het uitvoeren van het vastgestelde beleid.

Onderzoek naar mogelijke gevolgen

Voordat duidelijk wordt of het windpark er kan komen, moeten nog verschillende stappen worden doorlopen. Ook moeten de mogelijke resultaten en gevolgen goed worden onderzocht. Denk bijvoorbeeld aan geluid, hoogte, slagschaduw, natuur en landschap. In de concept-Notitie Reikwijdte en Detailniveau (concept-NRD) van de initiatiefnemer staat welke onderwerpen worden onderzocht en hoe uitgebreid dat onderzoek moet zijn.

Luisteren naar zorgen

Wethouder Mike van Diemen: ‘‘We hebben lokale duurzame energie nodig om onze gemeente en onze samenleving klaar te maken voor de toekomst. Lokale windenergie is een onmisbare aanvulling op de duurzame zonne-energie in onze gemeente. Daarom heeft de gemeenteraad in 2023 vastgesteld waar in onze gemeente ruimte is voor windenergie. Nu er een initiatief binnen die kaders past, moeten we serieus aan de slag met deze volgende stap. De eerste onderzoeken, die nu worden opgestart, zijn daarvoor een belangrijke stap. Tegelijkertijd begrijp ik dat mensen zich zorgen kunnen maken over de gevolgen van windmolens in onze leefomgeving. Daarom willen we mensen goed informeren, luisteren naar de zorgen die er zijn en de initiatiefnemer deze zorgen laten meenemen in de onderzoeken. Het is belangrijk dat inwoners weten hoe zij bij het verdere proces betrokken kunnen zijn. Daar starten we op 9 november mee.’’

Informatieavond voor omwonenden

De gemeente en REF organiseren nu een eerste informatieavond voor inwoners uit de regio. Tijdens deze bijeenkomst licht de gemeente het gemeentelijke windbeleid, de besluitvorming en het verdere proces toe. REF geeft uitleg over het initiatief en de voorgenomen onderzoeken. Aanwezigen krijgen de gelegenheid om vragen te stellen. De bijeenkomst is in de eerste plaats bedoeld om te informeren. De initiatiefnemer organiseert op een later moment de formele participatie over het concrete plan.

De informatieavond is op maandag 9 november 2026 in MFA Knillus, Sint Cornelisstraat 18 in Vortum-Mullem. Inloop vanaf 19.15 uur. de bijeenkomst start om 19.30 uur en duurt tot ongeveer 21.30 uur.

Aanmelden voor de bijeenkomst

Hoe gaat het verder?

Na publicatie van de concept-Notitie Reikwijdte en Detailniveau kunnen inwoners en andere belanghebbenden hun reactie geven. Ook wel zienswijze genoemd. Deze reacties nemen we mee in het verdere proces. Daarna wordt bepaald welke onderzoeken nodig zijn en hoe de initiatiefnemer deze uitvoert. Met deze resultaten en de verdere procedure worden later eventuele besluiten genomen over het plan.