Gemeente Land van Cuijk doet mee aan een onderzoek naar het stembiljet

Het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties (BZK) heeft onze gemeente gevraagd om mee te doen aan een onderzoek naar het stembiljet. Dit onderzoek vindt plaats tijdens de gemeenteraadsverkiezingen op 18 maart 2026. Daarom zijn op die dag in een aantal stembureaus mensen van een onderzoeksbureau aanwezig.

Onderdeel van een onderzoek naar een nieuw stembiljet

Tegelijkertijd doen 11 gemeenten in Nederland op 18 maart mee aan een proef. In deze gemeenten stemmen kiezers met een nieuw, kleiner stembiljet. Na het stemmen wordt aan kiezers gevraagd wat ze vinden van het nieuwe stembiljet. Zie voor meer informatie over deze proef en het nieuwe stembiljet op nieuwstembiljet.nl (Deze link gaat naar een andere website).

Om deze waarnemingen goed af te kunnen zetten tegen de huidige situatie, wordt ook onderzoek gedaan naar het huidige, grotere stembiljet. Onze gemeente is gevraagd om mee te werken aan dat vergelijkend onderzoek. Dat betekent dat in onze gemeente kiezers stemmen met het stembiljet dat ze kennen. En dat aan kiezers na het stemmen wordt gevraagd wat ze vinden van het huidige stembiljet.

Wat merk je als kiezer van het onderzoek?

Voor het stemmen verandert er niets. Je stemt gewoon met het stembiljet dat je gewend bent. Wel kun je iets merken van het onderzoek. In een aantal stemlokalen zijn op 18 maart namelijk de hele dag onderzoekers aanwezig om kiezers na het uitbrengen van hun stem nog een paar vragen te kunnen stellen over het stembiljet.

Alles gebeurt volledig anoniem. Ook zal er nooit gevraagd worden op wie je hebt gestemd, of naar je mening over de politiek.

Waarom komt er een proef met een nieuw stembiljet in andere gemeenten?

Het huidige stembiljet is groot. Daarom wordt er geëxperimenteerd met een nieuw stembiljet dat: