Hoe staat Noordoost-Brabant ervoor in de energietransitie?
Geplaatst op woensdag 2 juli 2025
De energietransitie is belangrijk. Samen werken we vanuit de RES Noordoost Brabant (Deze link gaat naar een andere website) aan de uitdagingen in de regio. Gemeenten, provincie, waterschappen, netbeheerder en andere partners zoeken samen naar goede en betaalbare oplossingen. In deze voortgangsrapportage lees je hoe het nu gaat in 2025.
Doelen voor duurzame energie later gehaald
Het energienet is erg druk. Daardoor lukt het niet om alle plannen op tijd uit te voeren. Het doel was om in 2030 1,6 terawattuur (TWh) duurzame energie op te wekken. Dat gaat waarschijnlijk pas in 2033 lukken.
Wat gebeurt er in Land van Cuijk?
De gemeente Land van Cuijk werkt aan verschillende projecten:
- Er is nieuw beleid voor zonne- en windenergie. Meer dan 30 partijen meldden zich. Drie plannen gaan nu verder. Deze hebben al een aansluiting voor het stroomnet.
- Door drukte op het net en de samengaan van gemeenten is er vertraging bij het geven van vergunningen.
- Samen met Rijkswaterstaat wordt gekeken naar zonne-energie langs de snelwegen A73 en A77.
- Er zijn plannen voor een groot batterijpark bij een TenneT-station. Maar deze aanvragen kunnen nog niet worden behandeld. Eerst is er duidelijkheid nodig van de overheid.
- Door regels van de luchtvaart zijn er maar weinig plekken voor windmolens. Toch wordt gekeken waar het wel kan.
- De gemeente heeft een goed plan voor woningisolatie. Maar dit loopt vertraging op door regels over dieren en planten.
- Voor warmte kijkt de gemeente naar water uit de Maas en restwarmte van de Bio-Energiecentrale Cuijk en de rioolwaterzuivering. De meeste dorpen zullen overstappen op elektrische verwarming.
Wil je meer weten?
Lees de hele rapportage op de website van RES Noordoost Brabant (Deze link gaat naar een andere website).